По книгата на Ори Брейфман и Род Бекстром „Морската звезда и паякът“
По-долу е резюме на последната част от тази забележителна книга, казващо някои интересни неща за бъдещето на Новия свят. Светът, в който, благодарение на технологиите, нещата вече не са същите.
„Точно както телефонът променя комуникациите, а технологиите променят военното дело, силите на децентрализация създават нов набор на правила. Тази промяна е толкова бърза, че индустрии и правителства се оказват в положение да използват остарели технологии…“ с. 170
Новите правила са резултат от все мощно нахлуващата децентрализация в организациите, които искат да оцелеят и да са жизнеспособни в така бързо променящите се времена. До тях авторите на тази книга са достигнали в резултат от разглеждането на много случаи в живота на съвременните бизнес и не само бизнес-организации: „Част от тях (тези случаи) са изненадващи и на пръв поглед изглеждат неестествени. Едно нещо обаче е сигурно – играта има нови правила.“
Ето кои са тези нови правила:
ПРАВИЛО 1: Загуби от мащаба.
Това означава, че ако в миналото големите компании са имали икономическо предимство от това, че са по-големи, сега е обратното. Защото да си по-малък означава по-малко разходи. „Малките мащаби съчетани с огромна мрежа от потребители, позволяват на тези компании (като Skype, например) да имат едновременно гъвкавост и сила… Навлязохме в един нов свят, в който това да сте малки може да ви донесе значително икономическо предимство… Размерът има значение. Малките идват на власт“. с. 171
А една от книгите на прословутия Сет Годин дори носи същото заглавия „Малкото е новото голямо“!
ПРАВИЛО 2: Мрежов ефект.
Мрежата е ценна, защото свързва много хора от обща цел. В миналото да станеш част от мрежата е било скъпо и е струвало много пари. Сега да станеш част от мрежа не струва нищо – например Skype. Но това добавя стойност към мрежата.
„Компании като eBay използват мрежовия ефект не само за да оцелеят, но и да процъфтяват – купувачи и продавачи остават лоялни на сайта заради стойността на мрежата.“ с. 172
ПРАВИЛО 3: Силата на хаоса.
Това правило подкрепя творчеството, иновациите и изобретателността: „Системите тип „морска звезда“ са чудесни инкубатори за креативни, деструктивни, иновативни или щури идеи. Всичко е възможно. Добрите идеи привличат повече хора и в един кръг те изпълняват плана. Ако въведете ред и строга структура, може и да постигнете стандартизация, но ще смажете изобретателността. Там, където изобретателността е ценна, е задължително да се научите да приемате хаоса.“ с. 173
ПРАВИЛО 4: Знание по периферията.
Това правило не просто казва, че „знанието е навсякъде, включително и по периферията, а че най-доброто знание обикновено е по периферията.“ И го подкрепя с примери:
„В Toyota разбират този урок и насърчават работниците на поточната линия към иновации и предложения, тъй като те знаят по-добре от всички какво точно се случва на линията. IBM и Sun също внедряват този урок – те отварят своя софтуер и позволяват на инженери от цял свят да им помогнат да го подобрят…“ има и още примери – на стр. 173, и не само!
ПРАВИЛО 5: Всеки иска да даде своя принос.
Това правило също е подкрепено от множество примери. Wikipedia e един от тях. Защото „хората в една морска звезда не само разполагат с познания, но и имат първичното желание да ги споделят и да дадат своя принос.“ с. 74…
Това е нещото, което и ние правим във Футурист – споделяйки не само нашите знания, но и нашия опит с бъдещите автентични лидери в нашия проект Нант-ан – който е една истинска морска звезда.
ПРАВИЛО 6: Пазете се от ефекта на хидрата.
Това правило ни предупреждава да не атакуваме организациите тип „морска звезда“, защото когато ги нападнем, те не умират, а дори стават по-силни и се размножават. Морската звезда става като хидрата – многоглавия звяр от древногръцката митология.
ПРАВИЛО 7: Царство на катализаторите.
„Катализатор“ е още една от многобройните думички, с които различните автори наричат лидерите на бъдещето. Катализаторите от книгата на Ори Брейфман и Род Бекстром са хората, които вдъхновяват, защото имат кауза, която да предложат на останалите като тях, но се оттеглят, когато усетят, че времето за тяхната работа е изтекло. За разлика от изпълнителните директори, те не са на длъжност, а на служба – на хората и в името на определена кауза. Когато усетят, че има нещо друго за тях или има друг човек, която да продължи тяхното дело, те се оттеглят. Без да чакат за аплодисментите…
ПРАВИЛО 8: Ценностите правят организацията.
Това е правилото, което ни напомня какво е в сърцевината на една истински децентрализирана система – т.е морска звезда. Това е идеологията, това е каузата, това са нейните ценности и нейните идеали. „Ако премахнете идеологията, организацията тип „морска звезда“ ще се срине.“ И това правило важи както за поддържането на този тип организации, така и за борбата с тях. Като например борбата с терористичните организации тип „морска звезда“.
ПРАВИЛО 9: Мерене, мониторинг и мениджмънт.
Това правило казва, че тези неща също е възможно да бъдат правени в организацията тип „морска звезда“, но нито може да се очаква точност от тях, нито са от особена необходимост. По-важното от меренето и търсенето на подобни традиционни показатели за успеха на организацията е да се види доколко здрави са кръговете и дали расте мрежата.
ПРАВИЛО 10: подчинете ги или им се подчинете.
Това правило обобщава всичко казано досега за децентрализираните организации тип „морска звезда“, а именно че те са сила. Огромна сила. Затова по-добре е да не се борим с тях. Ако все пак има някакъв сблъсък с тях, най-умното е да се опитаме да се присъединим към тях, вместо да се борим. В борбата с морските звезди няма победа. „Все по-често, за да оцелеят, компании и индустрии възприемат хибридния подход. General Motors овластява работниците на поточната линия. Джак Уелч давана отделите в GE независимост. Sun осъзнава, че трябва да се откаже от контрола върху своя софтуер…“ с.177
А това е последното изречение от тази чертаеща бъдещето книга:
„Вярно е, че децентрализираните организации на пръв поглед може да изглеждат разхвърляни и хаотични. Когато обаче започнем да оценяваме техния пълен потенциал, онова, което първоначално изглежда като ентропия, се оказва една от най-могъщите сили, които светът е виждал.“ с. 177
Обичам да чета книги за бъдещето… умни книги за бъдещето… убедителни и с много факти книги за бъдещето. Тази книга е една от тях. Затова с удоволствие споделих написаното в нея. Знам, че ако енергията на морската звезда не движеше пръстите ми досега, тази публикация сега нямаше да я има. Нямаше да има и проекта Нант-ан.
Камелия Хаджийска