„Когато съзрете възможност или предизвикателство, помислете за това КОЙ би могъл да е точният човек, който да ви помогне. Стив Джобс например търси помощ от Дон Хенли (вокалист на The Eagles) и др. Така че да потърсите помощ е най-важното. На второ място, започнете с нещо по-малко, тествайте, и то бързо. Опитайте се да разберете какво ще се окаже работещо. И на трето място, не се отказвайте! Това е 25-годишно пътуване. Имам статистика, която показва, че почти винаги е нужно толкова време за постигане на истински голям успех. Стив Джобс казва, че винаги се изумява как изключителният успех изисква ужасно много време. Ако трябва да обобщя – намери помощ, осъзнай, че има огромни възможности пред теб, започни с нещо по-малко и просто не се отказвай.“
Според представянето в Economy.bg Върн Харниш е основател на световноизвестната организация на предприемачите Entrepreneurs’ Organization (ЕО); дългогодишен председател на програмите на Масачузетския технологичен институт (MIT) Birthing of Giants и Advanced Business; основател и изпълнителен директор на Gazelles – глобална компания за обучение и коучинг; коментатор в сп. Fortune, автор на книгата „Mastering the Rockefeller Habits“ и съавтор на книгата „The Greatest Business Decisions of All Times“; председател е на годишните форуми, посветени на растежа – Growth Summits, в Северна Америка, Австралия, Европа и Латинска Америка.
Това е впечатляваща бизнес-кариера! За мен още по-впечатляващото обаче е реакцията му след 11 септември, когато за шест седмици изгубва милиони долари и компанията му едва не фалира. „Но след като преминеш през етапа на страданието“, казва той, „трябва да се съвземеш и да решиш каква ще е следващата ти стъпка към новата цел. Не можеш да стоиш на едно място. Имам си любима фраза – „Всеки ден над повърхността е хубав ден”. Докато имаш сили да се вдигнеш, можеш да направиш всичко.“
Това е публикация от категорията „уроци по лидерство“. В дадения случай вашият урок е преподаден от един истински лидер и се състои от три части: потърсете точния човек, тествайте идеята си в практиката и не се отказвайте. Като се замисля, последното ми изглежда най-важното и най-трудното. Защото, дори и да се намери подходящия човек и идеята да се тества в реалността, ако първите няколко опита се окажат неуспешни или успехът започне да идва твърде бавно, ако се откажете, пак нищо няма да се получи. Просто реализацията на идеите, които наистина си ги бива, са истинско дълго пътуване – 25 години.
Камелия