Затваряне

Морската звезда и паякът

Или за двата типа организации – централизираните и децентрализираните

Това е резюме на една от най-важните идеи в книгата „Морската звезда и паякът“ на Ори Брейфман и Род Бекстром с подзаглавие „неукротимата сила на организациите без лидери“. Книга, която е една от основните вдъхновители на доброволческия проект на Футурист –  Нант-ан , който е една истинска „морска звезда“.

Какво означава това име, обаче? Авторите на книгата използват метафорите на морската звезда и паякът, за да обяснят различията между двата различни типа организации, които стоят в двата края на континуума между крайната степен на централизация и крайната степен на децентрализация. Всички възможни организации се поместват в една или друга точка от този континуум, като основната идея на двамата автори е, че бъдещето принадлежи на тези от тях, които по-скоро успеят да се отворят към децентрализацията вътре в себе си, за да позволят по този начин на повече хора със свежи идеи, но без формална власт, да могат да ги реализират на практика. Това е така, защото правилата на играта се променят… но това в друга публикация.

Сегашната тема е отговор на въпроса „Защо тези правила се променят?“.

Защото организациите с по-голяма децентрализация са по-жизнеспособни в променящите се условия на съвременния свят.

„Децентрализацията спи зимен сън от хиляди години. Появата на Интернет обаче отприщва тази сила, която събаря традиционните бизнес модели, преобразява цели индустрии, променя човешките взаимоотношения и повлиява върху световната политика. Липсата на структура, лидери и формална организация, което някога се е смятало за слабост, се превръща в огромна предимство. На пръв поглед хаотични групи предизвикват и надвиват установени институции. Правилата на играта се променят.“ с. 10

Силно централизираните организации са тези, които имат силна вътрешна структура, а човекът, който е начело, има огромна власт. Тяхната сила зависи от силата на структурата и силата на водачеството – т.е. на човека, който стои начело. При спокойни времена – както е било с ацтеките преди нашествието на конквистадорите, тези организации могат да са много проспериращи и всеки член в тях да се чувства добре на своето местенце в добре смазаната им машина. Във времена на преход, обаче, те се провалят. Това е така, защото тяхната сила се основава на силата и влиянието на един човек – на главата на тази организация. Ако тази глава е откъсната – както се случва с вожда на ацтеките, структурата е силно застрашена – и затова умира. Този тип организации авторите наричат тип „паяк“, указвайки на факта, че ако откъснем главата на паяка, той умира.

Ако обаче откъснем главата на морската звезда, тя не умира. Защото, всъщност, морската звезда няма глава! Тя има мрежа от клетки, като дори нейното централно тяло не е начело. Основните органи се дублират във всеки крайник, така че, ако разрежем една морска звезда наполовина, тя не умира, а вместо това се раждат две нови морски звезди. Дори придвижването на морските звезди все още е загадка за биолозите, защото, за да се придвижи в една или друга посока тя, единият й крайник ще трябва да убеди другите крайници за това. Решението се случва като той просто се задвижва и останалите крайници също се задвижват и сътрудничат. Има организации, които имат такава силна степен на вътрешна децентрализация, че приличат точно на морските звезди. Такова, например, е племето на апачите, което успява да отблъсне испанските завоеватели цели 200 години. Начело на него стои вожд, наречен Нант-ан.

„Морската звезда до голяма степен функционира като Нант-ан. Ако паяците са ацтеките на животинското царства, то морските звезди със сигурност са апачите.“ с. 31

Тази много интересна книга е изпъстрена с примери за различни организации – тип паяк или тип морска звезда, или вариращи между двете (авторите ги наричат хибридни). Типичен пример за организация, която е морска звезда и която е известна с това, че е най-доброто средство за помагане на хора с алкохолна зависимост е АА – организацията на Анонимните Алкохолици. Там няма никой, който да стои начело. Има само правила и принципи, които се споделят от нейните членове. Други примери са всички организации тип Р2Р, в които се споделят свободно, т.е. безплатно, интернет ресурси – книги, музика, филми.

Авторите казват, че в света вече има цяло море от морски звезди, сред които са някои неща, които използваме почти всекидневно:

  • Skype – нашият безплатен начин за комуникация;
  • Craigslist – сайт за безплатни обяви – за всичко, в над 35 страни!;
  • Apache – софтуера с изцяло отворен кон, в който всеки може да сътрудничи и да допринася, и всеки може да ползва ако поиска;
  • известната на всички нас Wikipedia, в която всеки се включва просто, защото иска, и хората взаимно се регулират, за да спазват правилата и да се борят с вандалите, които не липсват и там;
  • фестивалът Burning man, който се провежда ежегодно в пустинята Невада.

Организациите тип морска звезда са коректив не само на силно централизираната – и, съответно, силно ограничаваща свободата на участващите в нея индивиди, организация. Те са коректив на неравномерното разпределение на ресурсите между различните организации. Правилата в новия свят се променят. Но затова – в следващата публикация.

Камелия